Pihaleikkejä lapset ympyrässä

Suomi liikkeelle -ohjelman Liikkuva koulu ja Move!-kehittämisavustukset

Opetus- ja kulttuuriministeriö on julkistanut haut Suomi liikkeelle -ohjelman valtionavustuksiin Liikkuva koulu -toimintaan, Move!-prosessin liikuntaneuvontaan sekä Liikkuva opiskelu -toimintaan lukuvuodelle 2024–2025.

Hallituksen käynnistämän poikkihallinnollisen ja valtioneuvostotasoisen Suomi liikkeelle -ohjelman tavoitteena on kääntää liikkuminen kasvuun jokaisessa ikäryhmässä.

Liikkuva koulu- ja Move!-avustukset jaetaan aluehallintovirastojen kautta kunnille. Avustusten päätavoitteena on tukea liikunnallisen toimintakulttuurin vahvistumista ja vakiintumista peruskouluissa sekä peruskouluikäisten lasten ja nuorten liikuntaneuvonnan kehittämistä.

Suomi liikkeelle -rahoitusta voidaan myöntää avustuksiin Liikkuva koulu -toimintaan enintään viisi miljoonaa euroa ja Move!-prosessin liikuntaneuvontaan enintään kaksi miljoonaa euroa.

Avustusten hakuaika on 3.4.–8.5.2024.

Suomi liikkeelle -avustusinfotilaisuus

Lisätietoja kevään avustushausta ja Suomi liikkeelle -ohjelmasta annettinn Teams-infotilaisuudessa perjantaina 5.4. klo 12.00–14.00. Katso tallenne.

Lue lisää OKM:n sivuilta