Oppilaat pyöräilevät talvella kouluun

Ilmoita kuntasi mukaan Fiksusti kouluun -tietopajaan

Huolestuttaako koululaisten jaksaminen ja heikentyvä kunto tai haluatteko kannustaa oppilaita aktiiviseen kulkemiseen ympäristötekona? Kannustavatko koulun lähiympäristön liikennejärjestelyt kävelyyn ja pyöräilyyn vai pitäisikö jotakin parantaa?

Tule mukaan osaksi Fiksusti kouluun -ohjelmaa. Tänä vuonna ohjelma järjestää maksuttoman tietopaja-kokonaisuuden. Tietopaja on tarkoitettu kunnille, jotka haluavat lisätä oppilaiden päivittäistä liikkumista aktiivisilla koulumatkoilla, vähentää liikenteen päästöjä ja toteuttaa kävely- ja pyöräily-ystävällisiä koulureittejä ja koulujen lähiympäristöjä.

Fiksusti kouluun -ohjelman tietopajasta saatte:

  • opastusta ja vinkkejä fiksuun koulumatkaliikkumiseen kannustavista toimenpiteistä
  • konkreettisia työkaluja koulumatkaliikkumisen edistämiseen
  • esimerkkejä sujuvasti käveltävän ja pyöräiltävän ympäristön toteutuksista
  • asiantuntijatukea muutoksen toteuttamiseen
  • vertaistukea ja jaettuja kokemuksia samojen asioiden parissa työskenteleviltä ammattilaisilta.

Tavoite on, että tietopajan opastuksen ja kunnan sisäisen työskentelyn avulla kuntaanne valmistuu teille räätälöity ja selkeä aktiivista ja kestävää koulumatkaliikkumista edistävä toimintasuunnitelma, jonka toimenpiteet koskevat sekä koulujen lähiympäristöjen liikenneolosuhteita että koulujen toimintakulttuuria.

Lue lisää Fiksusti kouluun -ohjelman sivuilta Avautuu uuteen ikkunaan